środa, 9 października 2013

Kijankowa propaganda :)

Na początek osobiste wynurzenie: jestem kijanką. I to kijanką zaangażowaną. Co to taka kijanka? W slangu fitnessowych gorliwców osoba, najczęściej płci żeńskiej, która "snuje się" o kijkach robiąc sobie kpiny z prawdziwego treningu i zamiast wyciskać z siebie siódme poty babciochodzi bez pożytku. Jednym słowem dyshonor.

Jednak, mimo zdecydowanie niższego niż przy biegu natężenia ćwiczeń, kijki są przedwcześnie przekreślane przez fitness junkies. Mogliby zyskać wybierając nordic walking czyli chód norweski (uwielbiam tę nazwę ;)) jako cross-training czyli trening przekrojowy*.

Konkrety? Proszę bardzo!
Przy treningu organizm wykorzystuje energię którą zgromadził w postaci glikogenu w mięśniach i z tkanki tłuszczowej. Glikogen idzie na pierwszy ogień, potem następuje spalanie tłuszczu. Pisałam ostatnio, że szybciej uwalniane są rezerwy z tkanki tłuszczowej położonej w pobliżu pracujących mięśni. ALE nie pisałam o tym, że nie każda tkanka będzie jednakowo chętnie przez organizm wykorzystywana (zależy to głównie od jej unaczynienia). O ile rezerwy z brzucha są sprawnie mobilizowane, znacznie gorzej ma  się sprawa z tłuszczykiem z klatki piersiowej (i z ud ale o tym przy okazji), który uchodzi za najtrudniejszy do "spalenia" i razem z tkanką tłuszczową na barkach i ramionach, tkwi na człowieku maskując jego cały okupiony zadyszką urobek z siłowni. A tym czasem babciochodzenie nie tylko wspomaga przyrost mięśni barków  i pleców (zwiększając nasz "rezerwuar" na zapasy glikogenu potrzebne przy bardziej forsownych ćwiczeniach) ale również poprawia ukrwienie tkanki tłuszczowej, tym skuteczniej, że jest to wysiłek długotrwały. O ile biegacze przygotowujący się do półmaratonów i maratonów prawdopodobnie już dawno zapomnieli o nadmiarze sadełka gdziekolwiek, a masę mięśniową szybciej wyrobią trenując na siłowni, o tyle dla osób chcących zrzucić parę kilo, biegaczy biegający na krótszych dystansach czy kolarzy amatorów może to być opcja warta rozważenia.


* trenowanie kilku dyscyplin sportu lub różnorodnych ćwiczeń w celu bardziej wszechstronnego rozwoju

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz